7. маја Међународни фестивал православног филма у Србији « Снажни духом» приказаће филмове из програма филмског форума у оквиру II међународног православног фестивала «Артос» у Москви.
Програм филмског маратона:
12:40 «Ехо»
Режисер Николај Раужин, филмски студио «Руски пут», 2013. год.
Филм ће нас упознати са подвижницима Русије, породицом свештеника Правдољубивих, чија се служба није прекидала у току три века. Четири представника из рода Правдољубивих су канонизована у ликове светитеља Руске православне цркве. Снимања су одржана у Москви, Санкт-Петербургу, у Рјазанској области (г. Касимов – породично гнездо Правдољубивих) и на Соловкама, где је неколико представника свештеничког рода издржавало казну у периоду прогона Цркве 1930-их година.
14:00 «Исцељење»
Режисер Иван Јовић, CINNAMON production, Србија, 2014. год.
Режисер филма Иван Јовић написао је неколико књига, убрајајући два романа и сценарио за неколико документарних телевизијских пројеката. 2012. године режисер се бавио претенциозним документарним пројектом «Наслеђе», и почео је да сакупља реалне приче људи о догађајима из времена Другог светског рата на територији бивше Југославије. Његов главни пројекат - филм „Исцељење“– прича о драми, која се одиграва у људским срцима после рата на Косову, која наставља да букти у душама јунака филма и после рата. Са тугом на срцу, главни јунак филма, православни монах одлази у забачени скит у ненасељени предео, где среће мушкарца-босанца са сином, који преживљава такав догађај у свом животу, који, тешко да је могао и да замисли.
15:40 «Архимандрит»
Режисер: Јуриј Калина, Belsat TV, Пољска, 2012. год.
Филм је посвећен историји изградње скита у име преподобних Антонија и Теодосија Печерских, чији је градитељ постао бивши намесник Супрасаљског Благовештенског манастира архимандрит Гаврило (Гиба). Сада је тај скит – једини православни скит у Пољској. Архимандрит Гаврило, православни монах из Подласког војводства у Пољској, дуго времена је био једини становник ненасељеног краја Кудак под Нарвом. У току првих година, он је тамо живео сам, без електричне струје, водовода и у потпуности одвојен од спољног света, о чему и прича филм. После неког времена, уз помоћ православних становника околних села, на пустари је изграђена дрвена црква и уточиште за монахе, и место се напунило ходочасницима. У центру филма – је необична личност архимандрита.
17:00 «Цвеће Елеонске горе»
Режиссер Хејлик Пиков, Silmviburlane, Естонија, 2013. год.
Упоредо са Јерусалимом,, у руском православном манастиру на Елеонској гори, више од 20 година живи мати Ксенија. Њен матерњи језик је – естонски. Преостао јој је још само један степен у монашкој хијерархији – велика схима, најсавршеније отуђење од света. Ипак, пре него што мати Ксенија, по могућству, прими велику схиму, њој је било дозвољено да последњи пут исприча о свом животу. Овај филм је добио премије у целом свету, рачунајући и престижни фестивал филма Локарно у Швајцарској и додељена му је главна премија на Првом међународном фестивалу православног филма у Србији „Снажни духом“.
Место одржавања је – Културно-изложбени центар «Сокољники», павиљон 2.